ÖTV İndirimi Yeniden Başlar mı?

ÖTV İndirimi Yeniden Başlar mı?

1280px Metrobus Istanbul 2010 1024x564 - ÖTV İndirimi Yeniden Başlar mı?

ÖTV indiriminin bitirilmesi sonucunda 2019 senesinin ilk yarısında otomobil satışlarında neredeyse yarı yarıya daralma yaşandı. Zaten kötü durumda olan satışların sonucunda başlatılan ÖTV indirimi uygulandığı dönemde satışları bir nebze olsun dengede tuttu. Fakat 1 Temmuz 2019 itibari ile ÖTV indirimi sona erdi. Bunun sonucunda da sektördeki daralmanın iyice artması işten bile değildi. Bu durumda da yeni bir araç almak isteyen herkes bu indirimin ne zaman tekrardan yürürlüğe gireceğini ya da yürürlüğe girip girmeyeceğini merak ediyor. Bu konu hakkında da sektörün önde gelen birçok ismi otomotiv sektöründeki büyük daralmanın engellenmesi için ÖTV’nin tamamen kaldırılması gerektiğini düşünüyor. Bende bu yazımda kendi görüşlerime göre ÖTV’nin önümüzdeki günlerde ne durumda olacağından bahsedeceğim.

İndirim sonrası yükselen fiyatlar:

  • Örnek vermem gerekirse ÖTV indirimi sırasında 130.000 Tl olan birçok araç şuanda indirimin bitmesi ile ortalama 155.000 Tl civarına gelmiş durumda. Evet, günümüzde bu fiyatlara B segmenti veya zorda olsa C segmenti araçlar satın alınabilse de bu indirimin bitmesi sonucunda bu fiyatlara C segmenti araçlar almak bir hayli zorlaştı. Bu yüzden de satış adetleri ciddi anlamda düştü. https://www.hesapkurdu.com/trafik-sigortasi/h/arac-otv-kdv-hesaplama

ÖTV İndirimi Markaların Türkiye’de kalmasının istenmesi:

alfa romeo 996085 960 720 300x225 - ÖTV İndirimi Yeniden Başlar mı?

  • Son yıllarda birçok marka giden kötü gidişattan dolayı Türkiye’den çekilme kararı aldı. Yabancı yatırımcıların ülkemizden çekilmesi de elbette ülke ekonomimiz adına kötü bir haber. Fakat örnek vermem gerekirse fazla şubesi olmayan bir giyim markasının ülkemizden çekilmesi ülke ekonomisini o kadar da fazla etkilemez. Fakat aynı durumda küçük bir giyim markası yerine büyük bir otomotiv firmasının ülkemizden çekilmesi ekonomimizi ciddi anlamda olumsuz etkiler. Bu konuda da rastgele bir örnek vermem gerekirse aklıma gelen ilk markalar Alfa Romeo ve Mazda oluyor. Alfa Romeo düşük satış rakamlarına rağmen Fiat gurubunda bulunmasından dolayı ve üretim yerinin Türkiye’ye o kadar da uzak olmamasından dolayı Mazda’ya göre daha şanslı. Mazda son yıllarda Avrupa’da ve özellikle Kuzey Amerika’da başarılı satış rakamları yakalamış durumda. Fakat Türkiye’deki durumuna bakarsanız eğer maalesef ki içler acısı. Bu durumda da Mazda Türkiye’deki satışların düşüklüğünden dolayı çekilme kararı alırsa benim için pekte sürpriz olmaz. Biraz konudan konuya atlamışım gibi göründü fakat ÖTV’nin varlığı doğrudan satışlara yansıdığı için sadece vatandaşın cebine değil ülke ekonomisine de büyük zararı sürüyor.

Alınan Verginin Aslında Artabilecek Olması:

  • ÖTV ile şuan itibari ile (23 Ekim 2019) 1.6 motor araçlardan yüzde 50 ÖTV alınıyor. Eğer bu değer %25 veya %30’a indirilirse satışların hemen artması kesin. Bu durumda da örneğin 30 araba satılacağına 100 araba satılırsa devletin bu satışların vergisinden kazandığı para da artar. Yani bir nevi devlet sürümden kazanmış olur. Elbette bu durum anlattığım kadar kolay olmayacaktır ama bir şeylerin yapılmasının gerekli olduğu da aşikâr.

ÖTV İndirimi Sonuç Olarak:

  • Benim fikrimi soracak olursanız ÖTV’nin sıfırlanması imkansıza yakın bir ihtimal. Fakat ÖTV indiriminin geri gelmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü sektör gerçekten zor bir durumda. Kimse günümüz otomobil fiyatlarına alışamadı ve bu yüzden de ikinci el araçlarda inanılmaz bir yoğunluk var ama bir yerden sonra o da fayda etmeyecektir. Durum böyleyken de %50 vergi alınmasından ne devlet ne de kurumlar para kazanacağından dolayı ÖTV indirimi zamanını kestiremesem de mutlaka geri gelecektir.

Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli yazımı linke tıklayarak okuyabilirsiniz: http://www.ciplakoto.com/nelere-dikkat-edilmeli/araba-alirken-nelere-dikkat-edilmeli/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.