İkinci El Araç Fiyatları Artar mı?

İkinci El Araçların Fiyatları Artar mı?

I 80 Eastshore Fwy 1024x737 - İkinci El Araç Fiyatları Artar mı?

2019 yılı araç satışları için olduğu gibi ikinci el araç fiyatları içinde oldukça kötü bir sene oldu. 0 araç satışlarında adetlerinde ciddi anlamda daralmalar olsa da ikinci elde durumun tam tersi yaşandı. ODD verilerine göre 2018 yılında 5.008.247 adet otomobil satışmış. Bu satış adetleri 2019 yılında 5.477.761’e yükseldi. Elbette 0 araç satışlarının düştüğü bu dönemde ikinci el satışlarının artması da ikinci el fiyatlarına olumlu yansımadı. Bende bu yazımda ikinci el piyasasındaki aşırı artışın nedenlerini ve ileride ne duruma geleceği ile ilgili fikirlerimi paylaşacağım.  http://www.odd.org.tr/web_2837_1/neuralnetwork.aspx?type=36

Sıfır Araçların Fiyatlarının Artması:

  • Elbette herkesin de tahmin edebileceği gibi ikinci el araçların fiyatlarının artmasındaki en temel sebep 0 araç fiyatlarındaki artış. Geçmişte ikinci el almayı asla düşünmeyecek olan birçok insan bile günümüzde 2-3 yaşındaki 2. El araçlara yöneliyorlar. Bunun en temel sebebi de yüksek olan fiyatları olabildiğince aşağıya çekmek.

İkinci El Araç İlanlarını Öylesine Koyanlar:

  • Günümüzde araç satılabilecek birçok platform olmasına rağmen hepimiz biliyoruz ki aralarından biri bu konuda açık ara tekel. Bu platformda da birçok insan aracını satmayacak olmasına rağmen ilanlara koyuyor ve satmayı düşünmedikleri için fiyatı piyasanın üstünde belirliyorlar bundan dolayı da bunu gören diğer kullanıcılar kendi araç fiyatlarını arttırıyorlar.

1028103 d80cc896 300x168 - İkinci El Araç Fiyatları Artar mı?

İkinci El Araçlarını 0 Fiyatından daha Pahalıya Koyan İnsanlar:

  • Günümüz ikinci el araç piyasasını yakından takip etmeyenler bu duruma çok şaşıracaklardır ama maalesef bu durumun yaşandığı sayısız ilan bulunuyor. Satıcılara neden böyle anlamsız bir fiyat istediklerini sorduğunuzda da o anda bayilerde kendi araçları bulunmadığı için bu değerde olduğunu söylüyorlar. 1-2 yaşındaki ikinci el araçlar sıfırlarından daha pahalı olunca da otomatik olarak piyasa yukarıya çekiliyor.

İkinci El Araç Piyasasındaki Belirsizlikler:

  • Şuanda ikinci el piyasası tamamen serbest piyasa ekonomisi dahilinde işliyor. Ama bu durum insanlarca yanlış anlaşılmış olacak ki herkes bu durumu tam anlamıyla canı ne isterse aracına o parayı biçerek kullanıyor. Yani siz bir araç almak istediğinizde o aracın piyasasını asla anlayamıyorsunuz çünkü ortada belirli bir fiyat aralığı bile yok.

2978910 9dae4d35 300x225 - İkinci El Araç Fiyatları Artar mı?

İkinci El Araç Fiyatları Düşer mi?

  • Yakın zamanda ÖTV indiriminin başlayacağı ile ilgili dedikodular bir süredir herkesin dilinde dolaşıyor. Elbette kesin bir açıklama olmadan bunun olup olmayacağı ile ilgili tahmin yürütmek mümkün değil. Ama olduğunu varsayarsak elbette fiyatlar bir nebze düşecektir. Ama bu düşüş yerini kısa zamanda artışa bırakacaktır.

İkinci El Araç Satılıp Alınır mı?

  • Geçtiğimiz 2-3 yılda araç fiyatları her 3-4 ayda bir belirli düzeyde artış gösteriyordu. Fakat günümüzde sattığınız aracı bir hafta sonra aynı fiyattan geri alamayabilirsiniz. Bu yüzden aracınızı satıp yenilemeyi düşünüyorsanız sattıktan sonra hızlıca almanızı tavsiye ederim. Ama yine de en mantıklısı zorunda değilseniz aracınızı satmamanız olur.

İkinci El Araçlar Değerleniyor mu?

  • Birçok insan ikinci el araçların fiyatlarının artmasından dolayı kendi aracının değer kazandığını zannediyor. Ama durum elbette de böyle değil. Eğer sizin aracınızın piyasası 60 bin Tl’den 80bin Tl’ye çıktıysa bu diğer araçlar içinde yaşanıyor, yani özetle aslında hiçbir şeyin her şeyin değerlendiği yok.

Tüm Zamanların En Çok Satan Arabaları yazımı linke tıklayarak okuyabilirsiniz:  http://www.ciplakoto.com/nelere-dikkat-edilmeli/tum-zamanlarin-en-cok-satan-arabalari/

 

 

 

 

2 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.