Ford Model T Tarihi

Ford Model T Tarihi

Henry Ford, Ford’u 1903 yılında Detroit’te kurdu. Model T ise ilk defa 1908 yılında üretilmeye başlandı. Onu özel yapan şey ise ilk seri üretim otomobili olmasıydı. Seri üretime geçilmeden önce otomobiller çok pahalıydı ve sadece çok zengin kesim satın alabiliyordu. Fakat Model T’nin seri üretime geçilmesiyle sektör tam anlamıyla değişti ve artık neredeyse herkes otomobil sahibi olabiliyordu. Üstelik üretim arttıkça Model T’nin satış fiyatı da azalıyordu. Örnek vermem gerekirse 1910 yılında 850 dolar olan Model T 1922 yılında yalnızca 322 dolara satılıyordu. Bu yazının kalanında da Model T’nin tarihinden ve otomotiv sektöründeki öneminden bahsedeceğim.  https://www.history.com/topics/inventions/model-t

 

Model T Fiyatı:

3862383528 5ef64bd922 z 300x230 - Ford Model T Tarihi

  • Yazının başında dediğim gibi, Model T döneminin araçlarından çok daha ucuz olduğu için inanılmaz satış adetlerine ulaştı. Dönemindeki diğer araçlar 20.000 dolar civarına satılırken Ford’un bu modeli yalnızca 850 dolara satılıyordu ki bu fiyat yıllar geçtikçe daha da düştü. Model T’den önceki tüm araçlar el yapımı olduğu için doğal olarak fiyatları yüksekti. Yani kısacası Ford’un bu aracı ilk seri üretim araç olarak kendisinden sonra çıkarılacak olan otomobillerin de seri üretim sonucunda ulaşılabilir fiyatlara gelmesine önayak olmuştur.

Model T’nin Satış Adetleri:

  • Model T üretime geçtiği 1908 yılından 1927 yılına kadar yaklaşık 16.5 milyon adet satıldı. Günümüzde bile bu sürede bu denli yüksek satış adetlerine ulaşmak çok zorken Model T’nin bunu 100 yıl önce başarması gerçekten inanılmaz. Elbette bu başarının en büyük nedeni o dönemde Model T’nin kendi fiyat aralığında hiçbir rakibinin bulunmamasıydı. Model T bu satış adetleri ile hala daha tarihin en çok satan 9. modeli.

Elektrikli Model T:

  • Çoğu insan elektrikli araçların yeni olduğunu düşünüyor fakat bu doğru değil. Daha 1908 yılında Henry Ford Model T’yi elektrikli motor ile yapmayı düşünüyordu. Fakat o dönemlerde de petrol zengini olan John D. Rockfeller Hnery Ford’a reddedemeyeceği bir teklifte bulundu. O dönemde tahmin edilebileceği gibi elektrikli otomobillerin üretimi ve sürdürülebilirliğini sağlamak çok masraflıdyı bu yüzden John Rockfeller Henry Ford’a benzin ile çalışan içten yanmalı motoru bulunan araçlar üretmesini, kendisi ile birlikte bu işi çok daha az maliyetle yapmasını teklif etti, Hnery Ford’ta bunu kabul etti. Yani günümüzdeki petrol ile ilgili krizlerin temelini bu iki insan oluşturdu diyebiliriz.

Teknik Özellikleri:

4973919867 1652246133 b 300x214 - Ford Model T Tarihi

  • Ford Model T’nin kaputunun altında ilk nesil içten yanmalı motorlardan biri bulunuyordu. Bu 2.878 litre hacmindeki motor 20 beygir güç, 79 nm tork üretiyordu. 700 kg ağırlığındaki Model T’nin son hızı ise saatte 68 kilometreydi. Ayrıca Model T  yalnızca 2 vitese sahipti.

Üretim Aşaması:

Ford Piquette Avenue Plant 300x236 - Ford Model T Tarihi

  • Model T’nin bu kadar ucuza satılabilmesinin en büyük sebebi üretim aşamasında birçok konuda maaliyetten kaçılmasıdır. Hatta öyle ki Hnery Ford’un ‘’ İstediğiniz her renkte Model T’yi alabilirsiniz, siyah olduğu sürece.’’ Diye bir sözü bulunuyor. Yani günümüzde kullanıcıların markaları yönlendirebilmesine karşı Henry Ford o dönmede sektörde tekel olması sayesinde kullanıcıları istediği gibi yönlendirebiliyordu çünkü kullanıcıların ikinci bir araç seçeneği yoktu.

Özetle:

  • Kısaca özetlemem gerekirse Model T’nin başarısının en büyük sebebi ilk seri üretim aracı olmasıdır. Bir devri kapatıp adeta otomotiv sektörünü yaratan bu olay ileriki yıllarda da unutulmayıp Model T’nin her zaman hatırlanmasını sağlayacaktır.

Tesla’nın Geleceği ile ilgili yazımı linke tıklayarak okuyabilirsiniz:  http://www.ciplakoto.com/nelere-dikkat-edilmeli/tesla-gelecekte-sektorun-lideri-mi-olacak/

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.