Benzin mi Dizel mi?

gas station 583136 1024x768 - Benzin mi Dizel mi?

Benzin mi dizel mi yoksa lpg mi sorusu Yeni bir araç alacağınız zaman ilk karar verilmesi gereken şeylerin başında geliyor. Hatta belki de tercihinizi  hybrid veya elektrikli bir araçtan yana bile kullanabilirsiniz. Peki bu yakıt türlerinden hangisi en doğru tercih olur? Bu tercihi tamamen neye ihtiyaç duyduğunuza göre yapmalısınız. bu yakıt türlerinin hepsinin belirli avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Umarım şimdi listeleyeceğim bilgiler size benzin mi dizel mi sorusunun cevabını vermenizde yardımcı olur.

Hybrid ve Elektrikli Motor:

  • Aradan çıkması için ilk bu iki tür ile başlamak istedim. Doğrusu elektrikli bir araç sahibi olmak henüz günümüz için pek mantıklı sayılmaz. Altyapıların bulunmamasından dolayı şarj etme konusunda ciddi sorunlar yaşatacak olan elektrikli araçlar ilerideki yıllarda yaygınlaşana kadar beklemekte fayda var. Fakat hybrid araç için durum böyle değil. Özellikle Toyota’nın araçlarına baktığımızda neredeyse bütün araçlarının hybrid modelleri ulaşılabilir fiyatlara mevcut. Bunun da en güzel örneği yeni Toyota Corolla. Hybrid araçlarla ilgili bilmeniz gereken en önemli şey kendi kendilerini şarj edebilmeleri. Yani siz araca benzin doldurduğunuzda geneli belirli hızlara kadar (bazen 30km bazen 80km hıza kadar araçtan araca değişir) yalnızca elektrikli motorlu kullanıp yüksek hızlarda benzinli motora geçerler ve bu sırada elektrikli motor şarj edilir. Bu durum da yakıt tüketiminin çok ciddi anlamda düşmesini sağlar. Kısacası yakıt tüketiminin düşüklüğü 1. önceliğiniz ise hybrid araçlara bir göz atın derim.
800px Toyota Corolla Limousine Hybrid Genf 2019 1Y7A5582 300x201 - Benzin mi Dizel mi?
Toyota Corolla Hybrid

Benzin mi Dizel mi:

  • Bu iki yakıt türünü bir olarak ele almak istedim çünkü ikisinin de birbirlerini ilgilendiren avantaj ve dezavantajları mevcut. Bu yüzden bunları maddeler halinde sıralamak en mantıklısı olacaktır.

(Benzin mi Dizel mi) Yakıt Tüketimi:

  • Yakıt tüketimi konusunda neredeyse her zaman dizel motorlar benzinli emsallerine göre daha az yakarlar. Zaten bu da herkesin bildiği bir şey. Bu konuda dizel, benzinin önüne geçiyor

(Benzin mi Dizel mi) Çevre Kirliliği:

(Benzin mi Dizel mi) Uzun Ömürlülük:

  • : Uzun ömürlülük konusunda benzinli motorlar dizel motorlara kıyasla daha başarılılar. Bunun; sıkıştırma oranı, kaç derecede yanma noktasına gelmeleri gibi bir çok nedeni vardır.

Miami traffic jam I 95 North rush hour 300x225 - Benzin mi Dizel mi?

(Benzin mi Dizel mi) Performans:

  • Her ne kadar performans denildiğinde herkesin aklına ilk benzinli motorlar gelse de üretim yapılarından dolayı dizel motorlar benzinli motorlara kıyasla çok daha yüksek tork değerlerine sahiptirler. Fakat benzinli motorların da motor performansları daha iyi olduğundan bu konudaki seçim size kalmış durumda.
  • Bunlar benzin ve dizel motorların genel özellikleriydi. Peki siz duruma göre seçiminizi nasıl yapmalısınız. İlk olarak en klişe olan şeyi söyleyeyim. Eğer yılda 15.000km’den fazla yapıyorsanız dizel araçları tercih edin. Fakat bu durum her zaman da geçerli olmayabilir. 2. el piyasasında sırf çok yakıyor diye bazı araçların piyasası oldukça düşük. Eğer siz sırf az yaksın diye bu araçlardan 10.000tl daha pahalı bir araç alırsanız yakıttan kaçacağım derken boşu boşuna fazladan masraf yapmış olursunuz.

Lpg:

  • Hepimizin bildiği gibi lpg ülkemizde oldukça yaygın durumda. Lpg’nin herkesin bildiği gibi en büyük avantajı ucuz olması. Geçmişte yaşanan bazı kazalardan dolayı da insanların aklında lpg ile ilgili çok yanlış şeyler oluşmuş durumda. İlk olarak lpg günümüzde doğru işlendiği sürece hiçbir tehdit oluşturmamakta. Hatta şöyle ki, Hyundai, Honda, Opel gibi bir çok marka fabrika çıkışlı lpg’li araçlar satmakta. Lpg maalesef ki ülkemizdeki yüksek yakıt fiyatlarından dolayı gerçekten bir ihtiyaç olmuş durumda. Peki hangi araçlara lpg takılabilir derseniz ise cevabı atmosferik motorlu araçların hepsine olur. Bazı turbo beslemeli motorlu araçlara da lpg uyumlu olabiliyor fakat iyice araştırılması gerekir. Gelelim lpg’nin olumsuz özelliklerine:

Kapalı Otoparklar:

  • Eğer düzenli olarak kapalı otoparkları kullanıyorsanız maalesef lpg taktırmak gibi bir şansınız bulunmamakta.

Motor Ömrünün Kısalması:

  • Lpg’nin takılması ile ilgili bütün işlemler doğru yapılsa bile lpg’nin motor ömrünü kısaltıyor olması maalesef bir gerçek. Tabiki de bu kısaltma yarı yarıya gibi radikal bir değer değil ama normalde dayanacağından az dayanacağı da bir gerçek.

30.000 Tl’ye alınacak araçları incelemek için ; http://www.ciplakoto.com/butcenize-gore-araclar/30-000-tl-ile-alinabilecek-sorunsuz-araclar/

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.