Toyota Dizel Üretimini Neden Bıraktı?

Toyota Dizel Üretimini Neden Bıraktı?

Toyota 2017 yılında verdiği kararla birlikte ileriki yıllarda çıkacak olan modellerin dizel versiyonlarının olmayacağını açıkladı. Açıkçası bu durumun eninde sonunda gerçekleşeceği herkesçe bekleniyordu çünkü Toyota yıllardır hybrid araç satışı konusunda rakiplerinden çok daha etkindi. Ama yine de çoğu kişi bunun bu kadar erken olmasını beklemiyordu. Bende bu yazımda Toyota’nın dizel motorlarını neden bıraktığı ile ilgili düşüncelerimi listeledim.

pipeline 58142 960 720 300x173 - Toyota Dizel Üretimini Neden Bıraktı?

Dizelin Doğaya Zararları:

  • Dizel, güncel kullanılan yakıt türleri arasında doğaya zarar verme konusunda ilk sırada. Hatta mutlaka duyanlar vardır geçen sene Volkswagen yaşadığı dizel skandalından sonra ciddi bir tazminat ödemek zorunda kaldı. Bu dizel skandalı ise dizel motordan dolayı oluşan yüksek emisyon değerlerinden kaynaklanıyordu. Yani şu durum çok açık ki dizel ömrünü tamamla yolunda ilerlemeye çoktan geçmişti. Toyota’da bu konuda rakiplerinin birçoğundan erken davranıp dizel ile yollarını ayırdı.

Dizel Motorlara Gerek Kalmaması:

  • Aslında bu madde Toyota için biraz çelişkili kalıyor. Günümüzde otomobil üreticilerinin büyük çoğunluğu benzinli motorlarını turbo beslemeli olarak üretiyor ve günümüz teknolojisindeki turbo beslemeli benzinli motorlar yakıt tüketimi konusunda oldukça avantajlılar. Bu durumda da en büyük avantajı yakıt tasarrufu olan dizel motorlar daha az rağbet görmeye başladı ve dünya genelinde dizel araçların satışları ciddi anlamda düştü.

43420126710 c23b51d765 b 300x225 - Toyota Dizel Üretimini Neden Bıraktı?

 

Hybrid Teknolojisi:

  • Yazının başında da belirttiğim gibi Toyota uzun yıllardır hybrid ve elektrikli motor teknolojisi üzerinde araştırmalar yapıyor ve artık hybrid teknolojisi ciddi anlamda bir yerlere geldi. Özellikle Toyota C-HR’ın hybrid versiyonu hem dünyada hem de ülkemizde ciddi satış rakamlarına ulaştı. Konuyla ilgili Toyota’nın genel müdürü ise C-HR’ı dizel motorla satmama kararını kendisinin aldığını ve o dönemki distribütörlerin bu kararın karşı çıktıklarını söyledi ve gerekçe olarak da uzun dönemli trendleri izlemeleri gerektiğini bunun da çevreci araçlar olduğunu söyledi. Hybrid teknolojisine dönecek olursak Toyota bu konuda ciddi anlamda ilerleme kaybettiğine karar verdiğinde dizel motorlardan vazgeçti. Örneğin C-HR veya yeni Toyota Corolla Hybrid ile İstanbul trafiğinde 100 km’de 3.5/4 litre arası yakıt tüketimiyle gezebilirsiniz. Bu değerleri dizel bir araçla ancak uzun yolda yakalayabilirsiniz. https://www.irishtimes.com/business/transport-and-tourism/toyota-to-end-production-of-diesel-cars-this-year-1.3415933

petrol 2954372 960 720 300x201 - Toyota Dizel Üretimini Neden Bıraktı?

Toyota için Dizel İsteyen Pazarın Kalmaması:

  • Toyota’nın da bulunduğu dünyanın en büyük otomotiv pazarlarından biri olan Amerika’da dizel motorlar pek yaygın sayılmaz. Toyota için geriye kalan en güçlü pazar ise Avrupa. Avrupa’da ise bundan 10-20 yıl önce dizel arabalar inanılmaz derecede tercih ediliyordu fakat günümüzde durum böyle değil. Hatta belirli ülkelerce alınan kararlara göre birçok ülkede 2030’dan sonra dizel bir araç ülke sınırları içerisinde giremeyecek. Dizel motor Avrupa tarafından da bu kadar dışlanınca Toyota da bir an önce yenilikçi motorlara geçiş yaptı.

Toyota Firmasının Dizel Yerine Geleceğe Yönelik Çalışmaları:

  • Şuanda her ne kadar benzin, dizel ve hybrid motorlardan konuşsak da gelecekte yalnızca elektrikli arabaların olacağı su götürmez bir gerçek. Elektrikli motorlara geçiş döneminde de iyi bir hybrid teknolojisine sahip olmak her marka için inanılmaz kritik.Bu durumu Nokia’nın yaşadıkları gibi düşünebilirsiniz. Sektörünün lideriyken gelişen teknolojiye ayak uyduramadığı için yerle bir oldu. Otomotiv firmaları da aynı durumu yaşamamak için önümüzdeki yıllarda tıpkı Toyota gibi dizel motorları ile vedalaşıp hybrid motorlara, sonrasında da elektrikli motorlara geçeceklerdir.

Benzin mi Dizel mi yazımı linke tıklayarak okuyabilirsiniz: http://www.ciplakoto.com/nelere-dikkat-edilmeli/benzin-mi-dizel-mi/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.