MPV Segmenti neden bitiyor?

Citroën Grand C4 Picasso II Facelift – Heckansicht 3. Juni 2017 Düsseldorf 1024x628 - MPV Segmenti neden bitiyor?

MPV segmentinin neden bittiğini anlatmaya başlamadan önce MPV nedir tanımlamak gerektiği kanaatindeyim . MPV araçlar binek araçlara kıyasla yerden daha yüksekte, SUV’larla kıyaslandığı zaman ise biraz daha alçakta konumlandırılan bir araç tipidir. Genellikle geniş ailelerin tercih ettiği MPV’lerin belirli dezavantajları ve avantajları vardır. Avantajlarından bahsedecek olursak  bunlar;

  • Genellikle 7 kişilik olmaları
  • Büyük bagaj hacimlerine sahip olmaları
  • İç mekanın yapıları gereği ferah olması
  • Süspansiyon sistemlerinin konfor odaklı olması
  • Ailelerin ihtiyaç duyduğu donanımlara sahip olmaları (örn: çocuk gözetleme aynası, arka koltuk tepsileri)

 

Peki madem bu kadar olumlu yönleri var neden bu segment bitme noktasına geldi diye soruyor olabilirsiniz. Bununda belirli bir çok nedeni var ve tabiki bu nedenler tamamen kişisel görüşlere dayanıyor. Ayrıca bu durum satış rakamlarına da yansımış durumda. bu durumu ise bu linkten inceleyebilirsiniz.

http://carsalesbase.com/category/car-sales-europe/car-sales-segments/midsized-mpv-segment/

Bunlardan en önemlisi son birkaç yıldaki SUV çılgınlığı. Eskiden şuan olduğu kadar SUV segmentine rağbet yoktu bu yüzden MPV’ler de çok tutuluyorlardı. Fakat günümüzde SUV’ler farklı farklı segmentlere dağılmaya başladılar ve bir çoğunun 7 koltuklu versiyonları yaygınlaştı bu durum da elbette ailelerin işine geldi. Peki tamam, SUV’ler yaygınlaştı fakat neden MPV’ler yerine tercih ediliyorlar? Aslında bu sorunun cevabı çok basit, çünkü çok daha yakışıklı görünüyorlar.

 

MPV’lerin ellerindeki en büyük koz işlevsellikleriydi. Fakat yeni nesil SUV’ler de en az MPV’ler kadar bu konuda başarılı oldukları için bu segmentin tarihe karışmaması için pek bir sebep kalmadı diyebilirim. Bundan niye bu kadar eminsin derseniz ise, MPV segmentinin en büyük üreticilerinden Citroen bile artık SUV üretimine yoğunluk vermeye başladı ve bunun sonucunda satışları arttı. Yani istatistikler MPV segmentinin sona yaklaştığını bizlere kanıtlıyor.

Seat Ibiza 1.0 Alınır Mı yazısını okumak için: http://www.ciplakoto.com/almali-miyim/yeni-seat-ibiza-almali-miyim/

3 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.