Infiniti Türkiye’den Çekilecek mi?

Infiniti Türkiye’den Çekilecek mi?

İlk olarak Infiniti markasını tanımayanlar için açıklayayım, Infiniti Nissan markasının ürettiği premium bir marka. Bunu tıpkı Toyota ile Lexus arasındaki ilişki gibi düşünebilirsiniz. Infiniti markası Japonya ve Amerika pazarında oldukça güçlü olsa da Avrupa’da ve ülkemizde pek başarılı sayılmaz. Marka ise geçtiğimiz aylarda 2020 yılında Batı Avrupa’dan çekileceğini açıkladı. Ülkemizle alakalı ise herhangi bir açıklamada bulunmadılar fakat ben aynı zamanlarda ülkemizden de çekileceklerinden eminim diyebilirim. Bu yazımda da Infiniti’nin ülkemizden çekilip çekilmeyeceği ve Avrupa’da neden başarısız olduğu ile ilgili yorumlarımı yazacağım.

Infiniti Olmayan Satış Adetleri:

  • İlk duyulduğunda kulağa yanlış bilgi gibi geliyor ama maalesef doğru. Bu paragrafın sonuna koyabileceğim linkten de kontrol edebileceğiniz gibi 2019 yılı ocak-ekim arası satışlara baktığımızda Infiniti’nin sattığı araç sayısı 0. Gerçekten kulağa şaka gibi geliyor ama gerçek. Bu yüzden de Infiniti’nin ülkemizde bulunmasının pek de anlamı bulunmuyor ve çok büyük ihtimalle seneye ülkemizde satışı olmayacaktır. Yazının kalanında ise neden bu şekilde başarısız olduğu ile ilgili yorumlarımı yapacağım. http://www.odd.org.tr/web_2837_1/neuralnetwork.aspx?type=36

13994518971 064fb1f526 b 300x199 - Infiniti Türkiye'den Çekilecek mi?

Infiniti Güçlü Premium Rakipler:

  • Premium markalar denildiğinde herkesin aklına ilk gelen 3 marka Audi, Mercedes ve BMW oluyor. Bu markalar dışında ise Avrupa pazarında ayakta kalabilen Volvo, DS, Land Rover gibi markalar mevcut. Maalesef Infiniti rekabetin çok çetin olduğu premium markaların rekabetinde kendine yer bulamadı. Bana sorarsanız bunun temelde iki nedeni var. Birincisi bu rekabet için yetersiz olması. İkinci olarak ise Avrupalı olmaması. Ne alaka diyebilirsiniz fakat basit bir örnek vermem gerekirse günümüzde Fransa Cumhurbaşkanının makam aracı DS 7. Yani tek başına belirleyici olmasa da insanlar kendi ülkesinin aracını satın alıp kullanmayı elbette ki daha çok tercih ediyorlar.

1280px 2017 Infiniti Q30 SE Diesel 1.5 Front 300x140 - Infiniti Türkiye'den Çekilecek mi?

Infiniti Premium Olmanın Getirisi Yüksek Fiyatlar:

  • Açıkçası Türkçe kaynaklarda Infiniti ile ilgili kaynak bulmak çok zor. Zaten bu bile başlı başına markanın ülkemizdeki başarısızlığını özetliyor. Infiniti’nin en yakın zamana dair bulabildiğim fiyat listesi 2017 yılına ait. Bu fiyat listesinde giriş modeli olan Q30 205.000 Tl ile 224.500 Tl aralığında bulunuyor. Aynı dönemde bırakın Mercedes A Serisini, C180’in fiyatları 172.600 Tl ile 217.000 Tl aralığında değişiyordu. Genellikle yazılarımda sübjektif yorum yapmam fakat bu fiyatlara bakınca Infiniti’nin başarılı satış adetlerine ulaşması mucize olurdu.

Ülkemizde Hiç Tanınmıyor Olması:

  • Ülkemize yakın zamanlarda giriş yapan Lexus markasından yola çıkalım. Lexus Türkiye’de birçok insan tarafından yeni yeni tanınıyor. Fakat Lexus bunun için çok ciddi çaba harcıyor; hem reklamlar veriyor hem de birçok kampanya düzenliyor. Fakat Infiniti’nin ülkemizde bu tarz hiçbir çabası bulunmuyor. Bu da zaten ülkemiz pazarında başarıyı hedeflemediklerini gösteriyor. Bunların sonucunda da Infiniti markası çok büyük ihtimalle sene sonunda ülkemize veda edecek. Açıkçası her ne kadar bu yazımda Infiniti’ye çok fazla negatif yorum yapsam da tasarımlarını çok beğeniyorum. Keşke Infiniti hem ülkemizde hem de Avrupa’da daha başarılı olabilseydi de kalmaya devam etseydi çünkü işin sonunda markalar arası rekabet her zaman kullanıcının işine yarar.

Daimler Smart markasını kapatıyor mu yazımı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.  http://www.ciplakoto.com/neden-artik-uretilmiyor/daimler-smart-markasini-kapatiyor-mu/

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.