Pick-up Almalı mıyım ?

car desktop backgrounds ford ranger 216265 - Pick-up Almalı mıyım ?

 Pick-uplar son yıllarda git gide daha yakışıklı kasalara sahip oldular ve sonucunda Amerika dışında da iyice popülerleşmeye başladılar. Bunun sonucunda da herkesin kafasında Pick-up almalı mısın sorusu çoğaldı. Peki yük taşıma ve arazi kabiliyeti konusunda alternatifi olmayan bu araçları gerçekten almalı mısınız? Bu sorunun cevabı tamamen sizin neye ihtiyacınız olduğuna göre değişecektir. Bir Pick-up sahibi olmanın hem olumlu hem olumsuz yönleri vardır. İlk olarak olumsuz yönleri ile başlayıp biraz gözünüzü korkutayım. Ayrıca şunu da söylemeliyim bu yazıyı yazmamda Otomobilin Mesut Abisi kanalının bu videosu oldukça yardımcı oldu. https://www.youtube.com/watch?v=IEW1mI2NEpc

 

Pick-up ların Olumsuz Yanlarından Bazıları ;

  1.  Eğer kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız Pick-up sahibi olmak sizi epey bir uğraştıracaktır. Akla gelen ilk sorun tabii ki park sorunu. Normal araçlara hatta SUV’lere bile göre çok daha uzun ve geniş olan bu araçlarla eğer özel park yeriniz yoksa işiniz zor. Elbette sokak aralarına da park edilebilirler fakat yeterli yer bulmak normalden çok daha zor olacaktır.
  2.  Kalabalık şehirlerde Pick-up sahibi olmanın bir diğer zorluğu ise manevra aralığının dar olması. Bu durum şehir içinde dar alanda manevra yapma konusunda Pick-upların oldukça başarısız olmasına neden oluyor. Ayrıca eğer yolların bozuk olduğu bir yerde yaşıyorsanız araziye uygun ayarlanmış süspansiyon sistemi sizi ve özellikler arka koltuktakileri bolca zıplatacaktır. Ayrıca arka koltuk demişken, her ne kadar bu durum yeni nesil Pick-uplarda biraz olsun düzeltilmiş olsa da arka koltukların sırtlıkları normal araçlara göre daha dik olduğundan uzun yolculuklar arka koltuktakiler için pek konforlu olmayacaktır.
  3.  Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ve pick-up sahibi iseniz karşıya geçebilmenizin tek yolu 2. köprü. Bu durum da eğer her gün karşıya geçen biri iseniz muhtemelen yolunuzu epey bir uzatmak anlamına geliyor.
  4.  Pick-upların  bir çoğu cüsseleri gereği 2 litre ve üzeri motor hacimlerine sahipler. Bu durum da hem yakıt hem de vergi dilimi açısından kullanıcıları zora sokuyor.  Büyük ihtimalle alacağınız Pick-up 100km’ de 10 litreden aşağı yakmayacaktır. Vergileri ve yakıt masrafı diğer  otomobillere göre çok daha yüksek.
  5. En önemlisi de eğer ki araziyle aranız yoksa veya çok ağır yük taşıması yapmıyorsanız boşu boşuna Pick-up alıp kendinize işkence etmenizin hiçbir anlamı yok.

Pickup Drift Transport Spanish Lookout Belize 3562689 - Pick-up Almalı mıyım ?

Pick-upları bu kadar kötüledikten sonra gelelim olumlu yanlarına;

    1.  Pick-upların sahip olduğu bagaj hacmi ve taşıma kapasitesine sahip olan başka bir araç olmadığından bu konuda emsalsizler. Eğer gündelik hayatınızda ciddi yükler taşımanız gerekiyorsa kesinlikle bir Pick-up sahibi olmalısınız.
    2.  Eğer düzenli olarak araziye giriyorsanız veya balık tutma, dalış, kamp gibi hobileriniz varsa bir Pick-up sahibi olmalısınız. Araziye girmek için üretilen bu araçlar arazi performansı konusunda da tıpkı taşımada olduğu gibi emsalsizler.

Pick-up ın olumsuzluklarını anlattığım listede genel anlamda büyük şehirlerde yaşattığı zorluklardan bahsettim. Eğer büyük bir şehirde yaşamıyorsanız belki de bu araçlar  yapabileceğiniz en iyi tercihtir. Örnek vermek gerekirse Amerika’da en çok satılan araç devasa bir Pick up olan ford f-150’dir https://www.ford.com/trucks/f150/. Bunun nedeni ise geniş yüz ölçümü sayesinde Amerikalıların Pick-uplara ihtiyaçlarının olması, ayrıca Türkiye’de ve Avrupa’da yaşanan sıkışık şehir sorununu yaşamamaları.

Sonuç olarak eğer bu olumlu durumlardan birini bile karşılıyorsanız bir Pick-up almayı düşünebilirsiniz. https://www.sahibinden.com/arazi-suv-pickup?a107181=1209952.

Fakat olumsuz durumlar baskın geliyor ise sizin için en iyisi Pick-upları uzaktan sevmek olur.

2 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.