Hyundai i10 Almalı mıyım?

 

Hyundai i10 Almalı mıyım?

2017 Hyundai i10 SE Automatic 1.2 1024x545 - Hyundai i10 Almalı mıyım?

Hyundai i10, ülkemiz ve dünyanın bir çok ülkesinde açık ara en çok tercih edilen a segmenti araç. A segmenti nediri kısaca açıklamak gerekirse otomobile giriş segmentidir. Bu da şu anlama geliyor ki boyut olarak en ufak olan segmenttir.Bu yazıda Hyundai i10’un boyundan çok daha büyük işler yapıp yapmadığını ve yüksek satış rakamlarını gerçekten hak edip hak etmediğini yazacağım. Bu yazıda 2014 ve sonraki modelleri ele aldım. 

Bagaj hacmi:

  • i10, 252 litrelik bir bagaj hacmine sahip. Bu hacimde i10’u segmentinin açık ara lideri yapıyor. Başka araçlarla karşılaştırmak gerekirse bu hacim 2017 öncesi polo’ların bagaj hacmi ile aynı değere sahip. Yani i10, bagaj konusunda neredeyse bir üst segmenti düzeyinde.

Hyundai i10 Arka yaşam alanı:

  • Genellikle bu segmentteki araçların arka koltuklarına yalnızca çocuklar oturabiliyor. Fakat i10’un arka koltuklardaki yaşam alanı neredeyse bir üst segmenti kıskandıracak düzeyde başarılı. Onun dışında arka camların otomatik olması ve sonuna kadar açılması bir diğer artısı. Ayrıca geniş cam yüzey nedeniyle i10’un arka kısmı da oldukça ferah ve geniş. Kısacası i10’un içerisinde 4 yetişkin zorluk çekmeden yolculuk edebilirsiniz.Hyundai Grand i10 1.2 Interior 2 1024x768 - Hyundai i10 Almalı mıyım?

Hyundai i10 Ön yaşam alanı:

i10’un ön tarafı da tıpkı arka koltukları gibi oldukça ferah. Onun dışında saklama gözleri konusunda da çok başarılı olan i10’un hemen vitesinin önünde kapaklı bir göz, arkasında iki adet bardaklık bulunuyor. Kapı içi gözleri ise oldukça geniş. Herhangi bir görüş sıkıntısı olmayan i10, kokpit konusunda da tam puan almayı hak ediyor.

Multimedya ve ses sistemi:

  • Multimedya sisteminin hassasiyeti ve çözünürlüğü gayet yeterli fakat en üst pakette dahil opsiyon olarak satın alınabiliyor. Onun dışında ses sistemi de standart düzeyde.Hyundai Grand i10 1.2 Interior 1 1024x768 - Hyundai i10 Almalı mıyım?

Yakıt tüketimi:

i10, 2014 sonrası 1.0 ve 1.2 olmak üzere iki adet benzinli motora sahip. 1.0’lık motor manuel şanzıman ile 8.2 litre, otomatik şanzıman ile 10 litre kadar yakıyor. 1.2’lik ünite ise manuel şanzıman ile 7.9litre, otomatik şanzıman ile 9.4 litre yakıyor. Bu değerler gözünüze yüksek gelmiş olabilirler ki zaten öyleler fakat bu motorlar lpg’ye tamamen uyumlu hatta öyle ki, fabrika çıkışlı lpg’li satın alabiliyorsunuz. ayrıca her türlü aracın gerçek yakıt tüketimi değerlerini öğrenmeniz için bu siteyi öneririm. http://arabamkacyakar.com/

Hyundai i10 Performans:

  • Performans konusu beklenilen üzere i10’un en büyük eksiği. Fakat i10’un bir şehir otomobili olduğu düşünüldüğünde emsalleri ile aynı performans düzeylerinde. 1.0’lık motorun sıfırdan yüz km hıza ulaşması 14.9 saniye, 1.2’lik motorun ise 13.8 saniye sürüyor. Elbette ki bu değerler i10’un performans açısından başarılı olmadığını kanıtlıyor. Eğer performans sizin için önemli ise i10’dan uzak durmanızda fayda var diyebilirim. https://www.youtube.com/watch?v=YFtNl4_UBew

Donanım:

2014 sonrası i10’ların 1.2 motorlu versiyonların neredeyse tamamı elite paket olarak bulunuyor. Bu donanımların bazıları; çelik jant, gündüz ledleri, ısıtmalı yan aynalar, 4 cam otomatik, sürücü camı tam otomatik, park sensoru ver daha bir çok donanım. Kısacası i10 donanım konusunda da çok güçlü durumda.

Hyundai i10 almalı mısınız?

  • Eğer şehir içi için bir araç arıyorsanız, donanımı iyi ve modeli olabildiğince iyi olması sizin için önemli ise i10’u kesinlikle öneririm. Ufak boyutları sayesinde şehir içi sürüşlerini çok pratik hale getiren i10, arka koltuklarının ve bagaj hacminin de iyi olması sayesinde 4 kişilik yolculuklara da izin veriyor. Fakat eğer performans sizin için bir öncelik ise ve sürekli şehirler arası yol yapıyorsanız tabiki de size i10’u önermem. Zaten eğer beklentileriniz bu yönde ise a segmenti hiçbir araç size uygun değil demektir. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, diğer yazılarıma siteden ulaşabilirsiniz. http://www.ciplakoto.com/ortaya-karisik/

3 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.