Chevrolet Cruze Alınır mı ?

Chevrolet Cruze Alınır mı?

800px 2011 Chevrolet Cruze 2  2010 DC - Chevrolet Cruze Alınır mı ?

Chevrolet Cruze ülkemizde çokça bulunan ve sevilen bir model. Her ne kadar Chevrolet ülkemizden ve Avrupa’dan çekilmiş olsa da, Chevrolet’in Cruze modeli ülkemizde ciddi satış adetlerine ulaştığı için hala daha iyi bir piyasaya sahip. Chevrolet’in ülkemiz pazarında bulunmamasından dolayı Cruze piyasası emsallerinden bir nebze olsun daha uygun. Özellikle de aynı segmentte bulunan Ford Focus, Volkswagen Jetta ve Honda Civic gibi araçlarla arasında ciddi fiyat farkları bulunuyor. Bende bu yazımda Chevrolet Cruze’un artı-eksilerinden ve özelliklerinden bahsedeceğim.

Chevrolet Cruze Bagaj Hacmi:

 • Chevrolet Cruze, 450 litrelik bagaj hacmine sahip. Bu hacim segment ortalamasının biraz altında olsa da Cruze’un geniş sayılabilecek bagaj ağzı sayesinde eşya yüklemek oldukça kolay hale geliyor.

Chevrolet Cruze Arka Yaşam Alanı:

87945680 10158003702559438 3365463878392610816 n 225x300 - Chevrolet Cruze Alınır mı ?

 • Cruze’un arka yaşam alanı segment standartlarında. 1.85 boya kadar herkes arka alanda rahat edebilecektir fakat daha uzun kişiler segmentteki diğer araçların birçoğu gibi diz ve baş mesafesi konusunda problem yaşayacaktır. Arka alanda konfor elemanı olarak ise kol dayama ve 12V çıkışı bulunuyor.

Chevrolet Cruze Yakıt Tüketimi:

 • Chevrolet Cruze ülkemizde yaygın olarak 1.6 litrelik benzinli motoru ile bulunuyor. Bu motor ile Cruze’un manuel vitesli versiyonları 100 km’de ortalama 8.5, otomatik vitesli versiyonları ise ortalama 10.5 litrelik yakıt tüketimine sahip. Otomatik versiyonun daha yüksek yakıt tüketimine sahip olmasının nedeni tam otomatik tork konvertörlü şanzımana sahip olması. Bu şanzımanın fazla yakıt tüketimine sebep olması dışında iyi yanı ise aşırı derecede sağlam ve sorunsuz olmasıdır. http://arabamkacyakar.com/chevrolet/cruze/1

Performans:

7000003221 32ded4a513 b 300x170 - Chevrolet Cruze Alınır mı ?

Önceki paragrafta dediğim gibi Cruze ülkemizde yaygın olarak 1.6 litrelik atmosferik benzinli motor ile bulunuyor. Bu motor 124 beygir güç, 154 nm tork üretiyor ve bu üniteye 5 ileri manuel şanzıman veya 6 ileri tam otomatik tork konvertörlü şanzıman eşlik ediyor. Cruze, 5 ileri manuel şanzıman ile 0’dan 100 km hıza 10,9 saniyede; otomatik şanzıman ile 12,7 saniyede ulaşıyor. Otomatik versiyonun daha yavaş olmasının sebebi de yakıt tüketiminde olduğu gibi tork konvertörlü şanzımandan kaynaklanıyor.

Malzeme Kalitesi:

Chevrolet 2010 Cruze LT Interior 300x225 - Chevrolet Cruze Alınır mı ?

 • Cruze’un malzeme kalitesi için segmentinin bir tık altında diyebilirim. Kabinin geneline sert fakat tok plastikler hâkim. Fakat yine de ön koltuklarda kolunuzu dayadığınız yerler deri, ön konsolun bir kısmı da alışagelmedik şekilde kumaş kaplı.

Donanımlar:

 • Chevrolet Cruze’un 10 farklı donanım seviyesi olduğu için hepsinin içeriğini anlatmam maalesef pek mümkün değil. Fakat en yaygın ve orta donanım paketi olan LS ile Cruze, segmentine göre yeterli denilebilecek donanımlara sahip.

Süspansiyon Durumu:

 • Eğer performans sizin önceliğiniz ise alacağınız Cruze’u otomatik şanzıman yerine manuel olarak tercih etmenizde fayda var. Üstteki paragraflarda da belirttiğim gibi Cruze’un sahip olduğu tam otomatik tork konvertörlü şanzıman performansı hatırı sayılır düzeyde baltalıyor. Bunun dışında Cruze yol tutuş konusunda segment ortalamasının bir nebze de olsa üstünde bir araç. Süspansiyonlar yol tutuş konusunda başarılı olmanın yanı sıra konfor konusunda da segment ortalamasının altında kalmıyor.

Chevrolet Cruze Almalı mısınız?

 • Günümüz ikinci el otomobil piyasasında fiyat vermek elbette ki çok zor. Ama şunun garantisini verebilirim ki Chevrolet Cruze her zaman fiyat/performans konusunda en iyi tercihlerden birisi olacaktır. Elbette bunun en büyük nedeni Chevrolet’in ülkemizden ve Avrupa’dan çekilmiş olması. Birçok kullanıcı bu sebepten dolayı Cruze almaktan çekiniyor ama bu konuda çekinilecek bir durum yok. Cruze; Opel Astra J sedanla çok fazla konuda bire bir aynı olması sebebiyle arıza vs konuların çözümünde bir sorun yaşamazsınız.

Chevrolet Markası ile ilgili yazımı linke tıklayarak okuyabilirsiniz: http://www.ciplakoto.com/almali-miyim/chevrolet-almali-miyim/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.