Tesla Gelecekte Sektörün Lideri mi Olacak?

Tesla Gelecekte Sektörün Lideri mi Olacak?

Tesla Model S Facelift ab 04 2016 trimmed 1024x562 - Tesla Gelecekte Sektörün Lideri mi Olacak?

Günümüzde elektrikli araba denildiğinde neredeyse herkesin aklına ilk gelen marka Tesla oluyor. Bunun en büyük sebebi ise şuanda Tesla’dan başka sadece elektrikli otomobil üreten ve dünyaca tanınan bir markanın bulunmaması. Ama bu demek değil ki elektrikli otomobil konusunda yatırım yapan tek marka Tesla. Günümüzdeki büyük otomobil firmalarının istisnasız tamamı bu alanda yıllardır yatırımlarına devam ediyorlar. Hatta Toyota dizel motorların tamamını kaldırıp onun yerine hybrid motorlarını konumlandırdı. Tesla’nın premium bir marka olduğunu düşünürsek ileriki yıllarda en büyük üç rakibi tartışmasız Mercedes, BMW ve Audi olacaktır. Bende bu yazıda Tesla’nın ileriki yıllarda bu markalar ile rekabetinin nasıl olacağı hakkındaki fikirlerimi belirteceğim.

Elektrikli Otomobiller:

  • İlk olarak şu konuya değinmek istiyorum ki elektrikli araçlar Tesla’nın icat ettiği bir şey değil. Hatta öyle ki Henry Ford ilk seri üretim yapacağı aracın motorunu elektrikli yapmayı düşünüyordu fakat hem yüksek maliyetler sebebiyle hem de o dönemde dev petrol şirketleri ile yaptığı karlı anlaşmalar sebebiyle günümüzde hala kullandığımız içten yanmalı motorları üretti. Ama elbette ki günümüzde elektrikli araçların bu kadar popüler hale gelmesinin mimarı Tesla.

Hybrid Otomobiller:

  • Hybrid otomobiller ise zaten birçoğunuzun bildiği gibi benzinin yanı sıra elektrik enerjisi de kullanılan motorlardır. Bu motorların en temel iki amacı düşük yakıt tüketimi sağlamak ve emisyon değerlerini özellikle dizel motorlara göre çok daha aşağıya çekip doğayı daha az kirletmek. hybrid araçlar elbette kalıcı olmayacaklardır ama yine de ömürlerinin ne kadar olacağını söylemek çok zor. Ama ne zaman şarj istasyonları tamamen yaygınlaşırsa o zaman hybrid motorlardan tamamen elektrikli üniteye geçiş gerçekleşir.

24502111362 0c5cb0d3cd b 300x200 - Tesla Gelecekte Sektörün Lideri mi Olacak?

Tesla İçin Önemli Rakipler:

  • 2040 yılında olduğumuzu ve tamamen elektrikli araçlara geçtiğimizi varsayalım. Bu durumda Tesla’nın rakipleri yalnızca Audi, Mercedes, BMW, Volvo, Jaguar ve benzeri premium markalar olacaktır. Yani daha standart otomobil üreticileri olan Renault, Volkswagen, Opel, Nissan gibi markalar fiyat aralıkları nedeniyle Tesla’nın rakibi olmayacaklar. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda özellikle 3 Alman premium markasından pay koparabilmek Tesla için hiçte kolay olmayacaktır. Premium markalar konusunda çoğu kişiye göre 4. Sırada olan Volvo bile satış rakamları konusunda rakiplerinden bir hayli geride. Ama her ne olursa olsun Tesla da herhangi bir markaya benzemiyor bu yüzden Alman premium markaların da Tesla karşısına çok güçlü çıkabilmeleri gerekiyor.

Tesla İçin Zorlayıcı Pazar Koşulları:

  • Otomotiv sektöründe hiçbir ülke veya marka bir diğerinin çok güçlenip adeta tekel olmasına izin vermez. Örneğin geçmişte Japon otomobilleri Amerika’da çok ciddi satış rakamlarına çıktıktan sonra Amerika, Japon otomobillerine ekstra vergi ekleyerek bu satışları azaltmıştır. Aynı durumu Tesla Avrupa ve Çin’de yaşayabilir. Ayrıca Amerika coğrafi konumu nedeniyle Avrupa ve Çin pazarında alman rakipleri kadar etkin olmak istiyorsa bu bölgelere çok sayıda fabrika kurmalı ki Avrupa’da yapabilse bile şuan ki ülkelerin arasındaki kötü ilişkiler düşünülünce bunu Çin’de yapabilmesi oldukça zor olur.

6875764970 b8862432b8 b 300x199 - Tesla Gelecekte Sektörün Lideri mi Olacak?

Tesla İçin Uygulanacak Elon Musk’ın Neler Yapacağı:

  • Eğer ki Tesla Elon Musk’ın en çok önem verdiği projesi olsaydı o zaman geleceği tahmin etmek gerçekten çok zor olurdu. Fakat yine de Elon Musk’ın bu konuda iddialı olacağı kesin. Mutlaka bulunduğu bu sektörde en güçlü olmak isteyecektir fakat karşısındaki 100 yılı aşkın Alman devlerini düşündüğümüzde bu savaşın sonucunu tahmin edebilmek çok zor. Dediğim gibi şuanda bu konuda tahmin yapmak oldukça zor ama kesin olan bir şey varsa o da elektrikli otomobil devri başladığında ortalığın kızışması kaçınılmaz olacaktır.https://www.tesla.com/

Benzin mi Dizel mi yazımı linke tıklayarak okuyabilirsiniz: http://www.ciplakoto.com/nelere-dikkat-edilmeli/benzin-mi-dizel-mi/

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.