Araba Alırken Nelere Dikkat edilmeli?

car 3328898 960 720 - Araba Alırken Nelere Dikkat edilmeli?

Araba alınırken nelere dikkat edilmeli? Günümüzde otomobil fiyatları bu kadar yüksek iken doğal olarak herkes elindeki parayla olabilecek en iyi arabayı almak istiyor. Bu seçimleri yaparken de çoğu insan kulaktan dolma bilgilerden çok etkileniyor. Örnek vermek gerekirse günümüzde halk arasında oldukça yaygın olan ‘’Abi Fransız arabası alınmaz alacaksan da bir tek Megane alınır’’ ve benzeri konuşmalara tanık olmak mümkün. Eğer ikinci el veya sıfır farketmeksizin araç satın almak istiyorsanız bu yazımda elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

  • Araba alırken ilk olarak düşünmeniz gereken şey ne kadar bütçeniz olduğu ve neye ihtiyaç duyduğunuz. Örneğin eğer pick-uplar çok hoşunuza gidiyor fakat ihtiyacınız yok ise almanız pek mantıklı bir hareket olmaz. Neye ihtiyaç duyduğunuz konusuna gelirsek eğer aracı sadece şehir içinde kullanıcaksanız ve bagaj ihtiyacınız pek yoksa B segmenti (polo,fiesta,208…) hatta a segmenti (i10, 107…) araçlara bakmanız mantıklı olacaktır. Ama diyorsanız ki sık sık şehirler arası yolculuklar yapıyorum ve geniş bir ailem var o zaman d segmenti sedan (passat,508,mondeo…) veya 7 koltuklu SUVları (5008, Captiva, Xtrail…) tercih edebilirsiniz. Tabiki tüm bu seçenekler sizin bütçenize göre değişiklik gösterecektir.

Motor car market in Minsk 300x195 - Araba Alırken Nelere Dikkat edilmeli?

  • Açıkçası günümüz 0 araç fiyatlarını düşününce benim sizlere önerim kredi çekip borcun altına girerek faiz ödemek yerine ikinci el araçlara yönelmeniz olur. Tabi eğer rahatlıkla sıfır araç alacak durumum var diyorsanız o zaman 0 almanız mantıksız olmaz.

 

  • Bana sorarsanız araba almadan önce yapmanız gereken ilk şey https://www.euroncap.com/tr sitesinden almak istediğiniz aracın çarpışma testi sonuçlarına bakmak olmalı. Bu kuruluşu çok kısaca özetlemem gerekirse tamamen bağımsız bir şekilde yolcu güvenliği, çocuk güvenliği, sürücü güvenliği gibi kraterler altında araçları 5 üzerinden yıldız ile puanlıyorlar. Hatta öyle ki, bir çok markanın aracı bu testlerden 0 puan çektiği için o modellerini üretimden kaldırdılar.

İkinci el araba mı Almalısınız?

  • İkinci el bir araba aradığınızı ve bütçenizin 70bin tl olduğunu varsayalım. Bu parayla eski bir Mercedes, Bmw, Audi, Jeep bakmak yerine standart markaların olabildiğince yeni modellerini almaya çalışmalısınız. Mesela 200bin km’de 2004 model bir Jeep Grand Cherokee aldığınızı varsayalım. İlk etapta her şey mükemmel görünse de siz elinizdeki paranın tamamını bu araca verdikten sonra tek bir masrafta sizi çok zor durumlara sokabilir. Onun yerine olabildiğince yeni bir B veya C segmenti araç almanız durumunda minimum risk satın almış olursunuz.

Car Dealer Chatham High Street   geograph.org .uk   890559 300x225 - Araba Alırken Nelere Dikkat edilmeli?

  • Bu sefer de 40bin tl bütçeniz olduğunu varsayalım. Otomobil seçerken yeni araçları tercih etmek kadar kronik sorunları olan araçlardan uzak durmakta önemli. Ayrıca aynı aracın ortalama 2010 model manueli ile 2007 otomatik vitesinin aynı fiyatlarda olduğunu düşünürsek eğer kalabalık bir şehirde yaşamıyorsanız kesinlikle manuel vites tercih etmenizi öneririm. Hem şanzımanın yol açacağı masraflardan kaçınmış olursunuz hem de daha yeni bir araca sahip olursunuz.

 

  • İlk maddelerde dediğim gibi halk arasında yaygın olan, pek bir dayanağı olmayan sözlere kulak asmamalısınız. Yapmanız gereken şey güzelce araştırma yapmak, belirli kaynaklardan test sürüşlerini izleyip ona göre karar vermek olmalı. Ayrıca sitemizde belirli bütçelere göre alabileceğiniz araçların listeleri mevcut onlara kesinlikle bakmanızı öneririm. En azından seçenekleri daraltmak konusunda size yardımcı olur.

1.0 araç almalı mıyım? yazısına linkten ulaşabilirsiniz: http://www.ciplakoto.com/almali-miyim/1-0-motor-arac-almali-miyim/

 

 

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.