Chevrolet Almalı Mıyım?

Chevrolet Captiva front 1024x653 - Chevrolet Almalı Mıyım?

Chevrolet, 2014-2015 yılları civarında dünyanın en büyük 4. Otomobil markası olmasına rağmen Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa pazarından tamamen çekilme kararı aldı. Bu durumun en büyük sebepleri de diğer pazarlardaki satışlarına ağırlık vermek istemesi ve Avrupa’da kalmasının firmanın geleceği adına iyi bir sonuç vermeyeceğini düşünmesiydi. Durum böyle olunca da ülkemizde 2. Elde alma konusunda çoğu kişinin kafasında soru işaretleri bulunuyor. Bende bu yazımda elimden geldiğince bu soru işaretlerini gidereceğim. https://www.businessinsider.com/chevy-in-europe-is-dead-2013-12

Chevrolet servis ve yedek parça bulma durumu:

  • Genellikle kullanıcıların en çok telaş yaptığı konu da tam olarak bu. Genellikle insanlar Chevrolet Türkiye’den çekildiği için servis hizmetlerinin de olmayacağını düşünüyorlar ama durum böyle değil. Elbette Volkswagen, Ford, Fiat gibi markalar kadar sık olmasa da servisleri de ülkemizde bulunmaya devam ediyor. Ayrıca yedek parça konusunda da pek bir sorun yaşanmıyor. Bunun en büyük nedeni ise zamanında General Motors bünyesinde olan Opel’in de birçok aracı Chevrolet’in araçları ile aynı alt yapıyı ve motor şanzımanları kullanıyordu. Yani kısacası Chevrolet sahibi olmak istiyorsanız servis ve yedek parça bulma durumu düşündüğünüz kadar da zor olmayacaktır.

2015 Chevrolet Cruze front three quarter 300x199 - Chevrolet Almalı Mıyım?

Chevrolet İkinci El Durumu:

  • Ülkemizde ikinci el araba alacak olan herkes haklı bir şekilde alacağı aracın ikinci eldeki satılma hızına ve tutulma düzeyine bakıyor. Bu durumda da insanlar Chevrolet almaları durumunda ellerinde patlamasından korkuyorlar. Fakat Chevrolet her ne kadar 5-6 yıl civarı süredir ülkemizde satışta olmasa da ikinci el piyasasındaki araç sayısı güncel markalara yakın seviyede. Özellikle de Chevrolet’in Cruze ve Captiva modelleri ülkemizde ciddi anlamda fazla sayıda mevcut. Bu modeller yerine Spark, Kalos, Lacetti ve diğer modelleri de piyasada hatrı sayılır düzeyde mevcut. Yani uzun lafın kısası ikinci el konusunda Chevrolet’ten korkmanıza gerek yok.

Chevrolet Lacetti front 1 300x178 - Chevrolet Almalı Mıyım?

Chevrolet İkinci El Fiyatları:

  • Bence şu anda bir Chevrolet almak tam anlamıyla krizi fırsata çevirmek anlamına geliyor. çünkü Türkiye’den çekilmiş olmaları elbette ikinci el piyasasındaki araçların da fiyatlarının düşmesine sebep oldu. Bu sayede çoğu Chevrolet aracını emsallerine kıyasla daha ucuza alabiliyorsunuz. Örneğin 4X4 Captiva’yı alacağınız para ile (piyasa sürekli değiştiğinden fiyat belirtmek istemedim.) bu boyutlarda başka bir 7 kişilik 4×4 bir SUV bulabileceğinizi sanmıyorum. En çok tutulan bir diğer model olan Cruze’da aynı şekilde emsallerinden daha ucuza bulunabiliyor.

Marka Algısı:

  • Markaların kullanıcılara yansıttığı algılar bazen kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu yüzden belki siz benimle aynı düşünmüyorsunuzdur ama Chevrolet bana amblemi bana her zaman özel gelir. Bunun nedenlerinden biri de ülkemizde satışı kalktığından giderek azalıyor olması olabilir. Eğer bu amblemin bana hissettirdiği algıyı sizde hissettirebiliyorsanız bu markayı alternatifleriniz arasına koyun derim.

Sonuç Olarak:

  • Bir Chevrolet sahibi olmayı ülkemizde orta düzeyde tutulmuş bir markanın aracını almak gibi düşünebilirsiniz. Elbette Renault, Volkswagen, Peugeot gibi markalar düzeyinde fazla servis bulma imkanınız olmayacaktır ama devam eden servis hizmetleri sayesinde çokta sorun yaşamayacaksınızdır.

Eski Lüks Araba Alınır Mı? yazımı okumak için: http://www.ciplakoto.com/almali-miyim/eski-luks-araba-alinir-mi/

2 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.